HomeРЈ Гробље

Одржавање и уређивање

Члан 4.

 

Под сахрањивањем умрлих у смислу ове Одлуке сматра се покопавање посмртних остатака умрлих на гробљу које је у редовној употреби и друге радње које се у том циљу предузимају.

Члан 5.

Сахрањивање посмртних остатака умрлих који се покопавају на градском гробљу врши се из просторија на гробљу у којима се смештају и чувају посмртни остаци до њихове сахране (у даљем тексту мртвачница).

Члан 6.

Сахрањивање умрлих може се вршити само на гробљу које је у редовној употреби а у складу са Законом и овом одлуком.

Члан 7.

Сахрањивање умрлих врши се у складу са одговарајућим санитарним прописима на начин који одговара пијетету према умрлом, достојанству места на коме он почива и уз поштовање осећања сродника умрлог и других особа које су биле блиске са умрлим.

Члан 8.

Сахрањивање се може извршити најраније по истеку 24 часа од момента наступања смрти.

Пријављивање смртног случаја

Члан 9.

Сваки смртни случај у граду мора се пријавити предузећу, ради одређивања времена сахране и вршења других услуга око сахрањивања.

Смртни случај се мора пријавити најкасније до 8 часова ујутро, ако се сахрана жели истог дана, али не пре 15 часова.

Члан 10.

Лица о чијем трошку се врши сахрањивање или најближи сродник умрлог, дужан је да одмах, а најкасније у року од 6 сати по утврђеној смрти, обавести предузеће, ради преузимања посмртних остатака и заказивања сахране.

Члан 11.

Уколико је смрт наступила у болници или су посмртни остаци пренесени у мртвачницу болнице, а у року од 24 часа се не јави лице које је по Закону обавезно да обезбеди сахрану, надлежна служба болнице је дужна да пријави смртни случај предузећу, уколико се посмртни остаци сахрањују на централном градском гробљу, као и по чијем налогу се сахрана обавља.

Члан 12.

ЈКП „ГЗ” дужно је да у року од 5 часова по пријави смртног случаја, на захтев лица које је по Закону обавезно да обезбеди сахрану, достави погребну опрему у стан умрлог, односно у мртвачницу болнице, да пренесе посмртне остатке у мртвачницу на гробљу и да их чува и сачува до сахране.

Лица која су по Закону обавезна да обезбеде сахрану умрлог дужна су да дозволе пренос посмртних остатака у смислу става 1. овог члана, као и да присуствују преузимању посмртних остатака из болничке капеле.

Члан 13.

Предузеће одмах по пријему пријаве смрти утврдиће са подносиоцем пријаве време обављања сахране, као и време превоза посмртних остатака од стана или болнице у мртвачницу на гробље.

Време преноса посмртних остатака у мртвачницу на гробљу не може бити дуже од 3 часа од времена када је договорено да се посмртни остаци преузму.

Рок из претходног става може се продужити из разлога чију оправданост цени орган предузећа надлежан за утврђивање времена превоза и сахране посмртних остатака.

Члан 14.

Превоз посмртних остатака из места у место врши се специјалним возилом или средствима јавног саобраћаја по посебним прописима.

Превоз посмртних остатака до мртвачнице на гробљу у граду, врши се искључиво специјалним возилом предузећа које управља гробљем.

За превоз посмртних остатака умрлог од заразне болести примењују се посебни прописи.

Члан 15.

Ковчег са посмртним остацима умрлог може остати у мртвачници до времена за сахрану.

Члан 16.

По изношењу ковчега са посмртним остацима из мртвачнице, могу се вршити верски обреди у складу са обичајима и прописима верских заједница.

Члан 17.

Улицама града не сме се организовати нити кретати поворка, нити се погребне свечаности и церемоније смеју обављати ван мртвачнице, односно гробља.

Члан 18.

Изузетно од одредаба члана 17. ове Одлуке, посмртни остаци лица чије сахрањивање организује надлежни државни орган, могу бити изложени пре сахрањивања на одређеном месту ван гробља ради указивања посебних посмртних почасти.

Одредбе претходног става односе се и на сахрањивање посмртних остатака црквеног великодостојника и других заслужних лица чију сахрану организује правно лице по одобрењу општинског органа управе надлежног за комуналне послове.

НАЧИН САХРАЊИВАЊА

Члан 19.

Покопавање посмртних остатака врши се у одређено гробно место према утврђеној парцелацији гробних места.

Умрли чланови једне породице сахрањују се по правилу један поред другог ако има слободних гробних места.

Члан 20.

Уколико породица умрлог захтева да се умрли сахрани у породичну гробницу или гробно место, захтев се мора назначити у пријави смртног случаја предузећу које управља гробљем.

Ако право на коришћење гробнице или гробног места није на несумњив начин утврђено, предузеће може дозволити сахрану, с тим што задржава право да пренос посмртних остатака умрлог изврши о трошку пријавиоца, у колико се накнадно утврди да је захтев за сахрану у гробницу неоснован.

Члан 21.

Издавање гробних места може се вршити и пре него што је настала потреба за сахрану, уз обавезу уређења гробног места.

Гробна места могу бити одвојена ( појединачна ) и повезана ( породична ), али не више од четири гробна места у једном оквиру.

О праву коришћења гробних места закључује се Уговор о закупу у писменој форми између предузећа и заинтересованог лица (закупца гробних места).

Димензије гробног места утврђују се, и то:једно гробно место износи 315 х 180 цм, а свако даље гробно место по дужини остаје исто, а по ширини се продужује за 80 цм.Димензије раке утврђују се 210 х 80 х150 цм.

Члан 22.

Право на сахрану на додељеном гробном месту имају уговорне странке, њихови блиски сродници, тј. лица наведена у Уговору о праву коришћења гробних места. Посмртни остаци који се сахрањују у гробницу, морају бити стављени у лимени уложак који је прописно залетован пре стављања у дрвени сандук.

Члан 23.

Ако о праву коришћења гробних места или о начину употребе дође до спора између заинтересованих лица, предузеће ће забранити употребу таквих гробних места док се не реши спор поравнањем или Одлуком надлежног органа.

Члан 24.

Трошкове сахрањивања сносе лица која су била дужна да умрлог за живота издржавају или да се старају о његовом сахрањивању.

Ако не постоје лица из претходног става, трошкове сахрањивања сноси Општина на чијој је територији извршено сахрањивање.

Општина , организација или месна заједница која је обезбедила сахрањивање умрлог лица, има право на накнаду трошкова од лица која су била дужна да обезбеде сахрањивање из заоставштине умрлог.

ПОЧИВАЊЕ ПОСМРТНИХ ОСТАТАКА

 

Члан 25.

Посмртни остаци сахрањених морају да почивају у гробном месту најмање 10 година од дана сахрањивања ( обавезан рок почивања ).

Члан 26.

Породице, сродници и друга лица која за то имају интерес, имају право да по истеку обавезног рока почивања продуже рок почивања посмртних остатака, под условом да је гроб, односно гробница уређен према плану уређења гробља, и ако плате накнаду за коришћење гробног места за продужени рок почивања.

Рок продуженог почивања посмртних остатака под условима из става 1. овог члана, износи 10 година и може се више пута продужити.

Предузеће је дужно да шест месеци пре истека рока односно продуженог рока почивања обавести лица из става 1. овог члана о праву да продуже рок почивања.

Рок почивања посмртних остатака, може се продужавати најдуже до стављања гробља ван употребе.

Члан 27.

У гроб за који није истекао обавезан рок почивања, може се сахранити брачни друг сахрањеног, његовог сродника по крви у правој линији и у побочној линији до четвртог степена сродства, брачни другови тих лица, под условом да нема слободног гробног места за сахрањивање на начин прописан чланом 19. став 2. ове Одлуке и претходну сагласност органа надлежног за послове санитарне инспекције.

На захтев или уз сагласност лица које има право коришћења гроба, могу се у тај гроб сахранити и посмртни остаци умрлог који не спада у ред лица из става 1. овог члана.

Одредбе овог члана, односе се и на гробнице.

ИСКОПАВАЊЕ И ПРЕНОС ПОСМРТНИХ ОСТАТАКА

Члан 28.

Сродници или друга заинтересована лица, могу захтевати ископавање посмртних остатака сахрањеног, ради преноса истих на друго гробље или на друго место у истом гробљу, по претходно прибављеној сагласности органа надлежног за послове санитарне инспекције.

Ископавање посмртних остатака врши предузеће са својим особљем.

Уз захтев из претходног става, мора се поднети и доказ о обезбеђеном месту за сахрану на другом гробљу.

Члан 29.

Посмртне остатке из гробова којима је истекао рок, а није продужен рок почивања, предузеће може ископати и пренети у други гроб или гробницу.

Предузеће је дужно да о намери ископавања и преноса посмртних остатака у смислу става 1. овог члана, у писаној форми обавести сроднике сахрањених и да их позове да у року од 60 дана од дана обавештења уклоне са гробних места споменике и друге гробне знакове и предмете који се налазе на гробном месту.

У колико су сродници сахрањених непознати, или им се не може утврдити тачно место њиховог пребивалишта, обавештење из претходног става објавиће се на уобичајен начин средствима јавног информисања.

По истеку рока из става 2. овог члана, предузеће може из гробних места ископати посмртне остатке и пренети их у друго, за то одређено гробно место, обележити их и о томе водити посебну картотеку, као и уклонити споменике и друге гробне знакове и предмете који се налазе на гробном месту.

Уклоњени споменици и други гробни знакови и предмети са гробних места, у смислу претходног става, постају државна својина, и са истима располаже предузеће.

Члан 30.

Ископавање посмртних остатака ( ексхумација ) за које није истекао обавезан рок почивања, не може се вршити у времену од 01. маја до 30. септембра.

Члан 31.

За штету која услед ископавања и преноса посмртних остатака настане на суседним гробовима, гробницама, стазама и другим објектима на гробљу, одговорно је предузеће.

Члан 32.

Одредбе члана 29. ове Одлуке, не односе се на гробна места у којима почивају посмртни остаци заслужних лица, као и надгробни споменици од нарочите уметничке и историјске вредности.

Статус заслужног лица и споменика од нарочите уметничке и историјске вредности, одредиће надлежни државни органи. Средства за одржавање оваквих споменика и гробних места, обезбеђују органи који дефинишу овакав статус.

 

PAGES

1 2 3 4 5 6 7 8 9